Obezite ve sağlık sorunları

Obezite ve sağlık sorunları çağın hastalığı olarak yaşamımızın büyük kısmını doldurmaya devam ediyor. Obezite yeme davranışı bozukluklarına, genetik faktörlere ve hastalıklara bağlı olarak seyredebilen ciddi bir hastalıktır. Tedavisi erken dönemde yapılmazsa vereceği zararların boyutuda büyüyebilir.  Tüm vucut sistemini etkileyen bu hastalığın  tedavisi özen isteyen bir dönemdir. Davranışlarda değişiklik geliştirmek, geliştirilen davranışı kalıcı kılabilmek beslenme uzmanları için oldukça özverili bir dönemdir.

Obezite beraberinde birçok hastalığa neden olabilir yada birçok hastalıkla birlikte seyredebilir. Bu hastalıklardan en önemlisi de diyabet’tir. Tıpta Tip 2 diyabet olarak adlandırılan bu hastalık obezite ile yakından ilgilidir. Her iki cins içinde obezite söz konusuysa diyabete yakalanma riski çok güçlüdür. Özellikle karın bölgesinde kilo alımı daha yaygın ise bu tür kişilerde risk daha da  artmaktadır.

ataşehir beslenme uzmanı hülya çağatay - Obezite ve sağlık sorunları

Bir diğer riskli durum ise koroner kalp hastalıklarındaki etkisidir. Abdominal yağlanma yani karında yağ miktarının artışına bağlı olarak kalp hastalığı riski artar. Genelde bu hastalıklarla birlikte seyreden hipertansiyon yani yüksek tansiyon obezite durumunda ortaya çıkabilir, obezite hipertabsiyon için tek başına bir risk faktörü olabilir. Hipertansif kişilerin %50 si obez olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür.

Obezite özellikte solunum sistemi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Obez kişilerde nefes alıp vermede normal bir kişiye oranla zorluk görülmektedir. Uyku Apnesi denen halk arasında henüz bilinmeyen aslında birçok kişinin yakalanma riski olan bir hastalıktır. Uyku apnesi; uyku arasında en az 10 saniye süre ile , solunumun durması veya azalması ile görülen bir hastalıktır. Aslında birçok obezde bu hastalık görülmektedir.

Obezite daha birçok hastalık ve rahatsızlıklara neden olabilir, karaciğer yağlanması, safra kesesi taşları, adet düzensizlikleri, polikistik over sendromu ve benzeri birçok hastalık yada rahatsızlıklara neden olabilir. Tüm bunlarla birlikte obezite ardında psikolojik sorunları da getirebilir. Bu tür sorunlar yeme davranışı bozuklukları ile devam edebilir.

Tüm bu obezite getirisi olan hastalık ve rahatsızlıklarda uzmanlarla birlikte yapılacak doğru bir tedavinin hayat kurtaracağı kesindir. Doktor, diyetisyen ve psikolog yardımında sürdürülecek olan tedavi süreci doğru tedavi belirlenmesi, doğru diyet alımı ve psikolojik destekle birlikte muhakkak ki olumlu sonuçları oluşturacaktır.

Lütfen zayıflamak için bilmediğiniz, doktor yada diyetisyen önerisi takibi olmaksızın bitkisel yada kimyasal ürünler kullanmayınız. Zayıflama tedavisi klinik bir tabloyla seyredilen, doktor tarafından muayenesi yapılan ve diyetisyen tarafından beslenme programı oluşturulup izlenen bir süreçtir. Doğru yerde doğru kişilerle olduğunuz bir tedavinin size kazandıracağı yeni bir hayatta sizlere huzur ve sağlıklı günler dilerim.

 

Leave a reply