Stres ve Beslenme İlişkisi

Stres ve beslenme vücut ve ruh sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. Hepimizin stresli olduğu zamanlar olmuştur. Peki stresli zamanlarınızda hiç beslenmenizi gözlemlediniz mi? Bazı duygu durum bozukluklarında vücudumuzun verdiği ilk sinyal yemeklere olan yönelimdir. Stres de bu duygulardan biri. Stresin beslenmeyle çok yakından bir ilişkisi vardır ve bu iki kavram kronik hastalıkların da temelinde olan önemli iki faktördür.

Yapılan bir çalışmada stresli olan kişiler daha çok aparatif, fastfood türü kızartma, hamburger, kola, pizza gibi enerji değeri yüksek besinlere yöneldiğini göstermiştir.

Vücudumuz stresli bir durum farkettiğinde stres hormonumuz olan kortizolü uyarır ve salınımını artırır. Stres durumu sürekli bir hal aldığında da vücut kendine yakıt aramaya başlar. Bu yakıt da yağlar ve karbonhidratlardır. Stresli anlarda yağlı ve yüksek karbonhidratlı besinlere yönelimin ana nedeni de budur.

İyi beslenme, önemli bir stres yönetimi aracıdır. Vücudumuz yetersiz beslendiğinde, stres sağlığımıza daha da büyük bir zarar verir. Beslenme ve stres birbirine bağlıdır.

diyetisyen hülya çağatay stres ve beslenme ilişkisi
diyetisyen hülya çağatay stres ve beslenme ilişkisi

Stres ve Beslenme yönetimi için bazı ipuçları:

1- Fiziksel Aktivite: yapılan araştırmalar da açıkça görülüyor ki fiziksel olarak aktif kişiler stres durumlarını daha kolay yönetebilmekte. Aynı zamanda fiziksel aktivite kan şekerini de denge de tutarak yeme ataklarını minimum seviyede tutmaya yardımcıdır.

2- Meditasyon: Özellikle stresin yoğun olduğu dönemlerde dinlenme ve gevşeme hareketleri içeren bir meditasyon programı ile hem bedensel hem de zihinsel bir rahatlama sağlanabilir. Gün içinde kendinize 5-10 dakikalık bir zaman dilimi ayırarak stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

3- Sağlıklı Alternatifler: Bu ataklar esnasında en azından tükettiğiniz yüksek kalorili ve besin değeri olmayan besinler yerine daha sağlıklı alternatiflere yönelebilirsiniz. Örneğin; mevsiminin meyveleri ile meyveli yoğurtlar yapabilir, kuru meyveler ile yağlı tohumları kombine ederek tüketebilirsiniz.

4- Dengeli Beslenme : Yapılan bir çalışmada yetersiz beslenme olumsuz duygu durumlarına eğilimleri artırdığı göstermiştir. Sadece strese yönelik olarak değil, ruhsal sağlığınız içinde yeterli ve dengeli beslenmeye önem verin.

5- Kafein: Daha fazla uyku için kafein tüketimini sınırlandırın. Kafein, kan basıncının artmasına neden olur ve sizi endişelendirebilir, özellikle de halihazırda kaygıya yatkınsanız.

6- Düzenli yemek: Beyninizin iyi şekilde çalışması için glikoza ihtiyacı vardır. Gün boyunca düzenli yemek yemek, kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, daha istikrarlı kan şekeri seviyelerinin düzenli beslenme rutiniyle  ilişkili olduğunu göstermiştir.

Ayrıca dilerseniz uyku ve vücut ağırlığı ilişkisi isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Leave a reply